mgr Maria Murawa-Fraska

 

skrzypek, pedagog


nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu
kierownik sekcji w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w ZSM w Poznaniu

Jej uczniowie są laureatami nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Koncertuje w Polsce i w Europie jako solistka i kameralistka reprezentując różne gatunki muzyki, od klasycznego przez jazzowy, pop (Beatgirls String Trio) i współczesny (Drazkov-Fraska Duo).

Jest wykładowcą kursów muzycznych w Żychlinie a także jurorem na ogólnopolskich konkursach skrzypcowych w Zduńskiej Woli. 

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu a także Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w ZSM, ponadto studiowała także muzykologię na Wydziale Historycznym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Swoje umiejętności prezentowała na wielu konkursach skrzypcowych, na których zdobywała czołowe miejsca nie tylko jako solistka, ale również kameralistka.

 

Krótka charakterystyka pracy, widziana oczami innego nauczyciela:

"W pani Marii uderzył mnie inny sposób tłumaczenia tych samych zagadnień, bardzo to do mnie przemawiało. Metodyczne podejście polegające na obrazowym tłumaczeniu i wykorzystanie wyobraźni ucznia. Niesamowita jest skuteczność takiego nauczania, ponieważ skraca drogę przejścia przez techniczne problemy. Sprawdziłem natychmiast na swoich uczniach i momentalnie zadziałało. Dodatkowo jest bardzo cierpliwa i konsekwentnie dąży do pomocy uczniowi."