Zapraszamy do zapoznania się z opiniami o organizowanych przez nas warsztatach, wydanych przez osoby, które w nich uczestniczyły.
Niewątpliwie pierwszą korzyścią uczestnictwa w warsztatach jest zastrzyk motywacji dla nauczycieli i uczniów w postaci bardzo konkretnych wskazówek dotyczących ćwiczenia czy pracy nad problemami techniczno-wykonawczymi. Wiedza i doświadczenie p.Romanowskiego w połączeniu z niezwykłą komunikatywnością sprawia, że uczniowie bez kompleksów i z entuzjazmem podejmują trudne czasami dla nich zagadnienia. Cenne jest to, że w podejściu p.Romanowskiego każdy uczeń, bez względu na jego potencjał, spotyka się z najwyższym zaangażowaniem pedagoga. Wszystko to sprawia, że nauczyciele na pewno przyglądając się zajęciom mają znakomity wzorzec do naśladowania w swojej pracy metodyczno-dydaktycznej. Myślę, że pracując w niewielkich środowiskach dowiadujemy się także o nowych trendach nauczania muzyki czy to Bacha, Mozarta i innych.
Często sięgamy także do tematów podstawowych np. gamy - sposoby ćwiczenia, etiudy Kreutzera i tutaj warsztaty bardzo pomagają w odświeżeniu wiedzy a także wzbogaceniu jej o doświadczenia prowadzącego. Dla mnie osobiście najcenniejsza jest współpraca w postaci cyklicznych lekcji i konsultacji, ponieważ zarówno uczniowie jak i my nauczyciele zobowiązani jesteśmy do pewnej dyscypliny i konsekwencji w procesie kształcenia, a jak wiadomo systematyczność i konsekwencja to połowa sukcesu. Pragnę jeszcze zaznaczyć, że p.Romanowski dał się poznać jako utaletowany i rzetelny pedagog z ogromną energią i pasją prowadzący zajęcia, które to cechy udzielają się nam za każdym razem jak do nas przyjeżdża.
Korzyścią dla uczniów uczestniczących w warsztatach jest otwarcie ich na szersze myślenie w ogóle o grze na skrzypcach i dalszym kształceniu. Zaczynają dostrzegać potrzebę rozwijania swoich umiejętności na kursach mistrzowskich. Warsztaty przygotowują ich do brania udziału w konkursach i koncertach. Przygotowują do egzaminów dyplomowych i wstępnych na studia muzyczne. Myślę,że dodają także pewności siebie i swoich umiejętności.
Warsztaty doskonalące podnoszą poziom kształcenia i wyników nauczania uczniów, co przekłada się lepszą grę zespołów szkolnych orkiestry czy kwartetu i pozwala uczniom w dalszej perspektywie zdobywać lepsze lokaty na przesłuchaniach i konkursach regionalnych i krajowych. Zwiększa się także liczebność absolwentów podejmujących studia, co podnosi również znaczenie szkoły w naszym regionie.
Jolanta Janczak
- kierownik sekcji instrumentów smyczkowych i gitary PSM I i II st. w Zduńskiej Woli